בכל שנה בחודש דצמבר עוצרים מעצבי האופנה, הביוטי, עיצוב הבית והעיצוב התעשייתי את נשימתם ומחכים בשקיקה להכרזתה השנתית של ענקית הצבעים פנטון, המכתירה לקראת כל שנה אזרחית חדשה את צבע השנה שיסמל אותה. בעוד שבשנת 2019 שמגיעה לסיומה כיכב צבע הקורל החי, הרי שהצבע הנבחר לשנת 2020 הוא הכחול הקלאסי המזכיר את השמיים בשעת בין ערביים. צבע שניחן באלגנטיות ונוכחות מרגיעה בעולם רווי לחץ וחרדה, שמדגיש את רצון האנושות לחיים יציבים ושקטים. אין ספק שככל שהשנה תתקדם נזכה לראות אותו מככב וצובע כמעט כל פריט אפשרי.
יחי הצבע החדש!

פנטון – 2020 היא כחולה

פנטון היא חברה אמריקאית ותיקה וידועה אשר תחום התמחותה הינו בייצור צבעים, בהם נעזרים ומשתמשים אנשי מקצוע בתחומים שונים בהם אופנה, עיצוב תעשייתי ובייתי, גרפיקה והדפסה. במשך כל השנה מספקת החברה מניפות צבעים שונות, ובסוף כל שנה, בוחרת ומציגה לראווה את צבע השנה.

אם בשנת נבחר הצבע הסגול העתידני ככזה שמסמל התפתחות, חשיבה יצירתית ודינאמיות וב-2019 נבחר הקורל החי שקרא להציל את שוניות האלמוגים ולעורר מודעות סביבתית, הרי שהצבע הכחול הקלאסי נבחר לאחר חשיבה מרובה והסתכלות על חיי היומיום הלחוצים, במטרה לעצור לרגע, למצוא איזון, שלווה ומרגוע ולהרהר בחשיבה, בדיוק כמו תהליך של הסתכלות על שמיים פתוחים בשעת בין ערביים וזוהי מטרתו.

הצבע הכחול מתחיל להופיע בעיצובי המוצרים וברקעי התמונות.
גם בתמונות הקשוחות ביותר.

כחול מרגיע – נותן פרספקטיבה לזמן

מחברת פנטון, מנמקים את בחירת צבע השנה: “אנחנו חיים בעידן שמצריך אמון ואמונה. שני צרכים אלו מגולמים ובאים לידי ביטוי בצבע הכחול הקלאסי שנבחר על ידי פנטון כצבע השנה. גוון שנחשב ליציב ומעניק תושייה, שמקנה תחושה של בסיס איתן ומוצק שניתן לסמוך עליו. כחול בלתי מוגבל וחוצה גבולות כהסתכלות על השמיים בשעות הערב, אשר לוקחים אותנו אל מעל ומעבר ובעלי היכולת שלנו להרהר ולהרחיב את החשיבה. הצבע מאתגר אותנו לחשיבה עמוקה יותר, יצירת פרספקטיבה רחבה ופותח ערוץ לתקשורת טובה יותר”. ההסברים אלה מתייחסים למציאות היומיומית שאופפת באופן כמעט גלובאלי אנשים מכל רחבי העולם עקב המרדף הבלתי פוסק אחר הקדמה והטכנולוגיה והרצון למתוח את גבולות היכולת האנושית. הצבע נבחר בכדי ליצור סוג של נחמה בכל הכאוס, מקום מפלט יציב ורגוע”.

כחול שקוף

מעבר לנימוקים הלעיתים מתפלספים, הרי שבחירת צבע השנה מהווה בשורה גדולה לחובבי עיצוב, אופנה וגרפיקה. בכל שנה, מהרגע בו הוכרז הצבע החדש, מיישרים עימו קו באופן כמעט מיידי אנשי התעשייה, המעצבים והעובדים בתחום ומיישמים את המגמה מתוך רצון להישאר טרנדיים ועדכניים. כך, תוך פרק זמן קצר יתמלאו כמידי שנה חלונות הראווה וחנויות העיצוב בצבע הקורל, אשר ישלוט באורך פלא בקולקציות החדשות.
בקולקצית ג’י-שוק השקופים, נבחר דגם כחול זה בצילום על צבע נגדי – כתום.